Dubbel Rockkarusell i Lidköping
Det blir en hel del rock’n’ roll på Sockerbruket i Lidköping de närmaste veckosluten. Musiktävlingen Rockkarusellen gästar Tornadoscenen både i kväll och nästa fredag, den 5 mars.
Relaterat
Fakta
• Banden
Browsing collection, Lerdala, alternativ.
Diluted insight, Lidköping, rock.
Dire detrimental, Lidköping, metal.
Pastoratet, Tidaholm, punk.
Vinklad, Falköping, indie.
Fredag 5 mars:
Aces core, Karlsborg, metal.
Causing chaos, Kinnarp, metal.
Final command, Lidköping, thrash.
I afton dans, Lidköping, hardcore.
Nevermind yesterday, Skövde, poppunk.
Track thirteen, Grästorp, rock.
– Varje band som är med i tävlingen får spela tre gånger på olika platser i området, berättar Jonas Källsbäck från arrangerande Studiefrämjandet.
Rockkarusellen är både en tävling och en chans för oetablerade band att visa upp sig.
– Den har funnits i 20 år. Grundtanken var att ordna kul grejer ihop med fritidsgårdarna, berättar Jonas Källsbäck.
I år deltar 4 000 band i Sverige. Den västsvenska distriktsfinalen går den 25 mars i Göteborg och riksfinalen i maj i Uppsala. Banden som går till distriktsfinal belönas med en turné på tio spelningar i Västsverige. Bandet som vinner riksfinalen får 16 spelningar i en riksturné.
Förutom spelningarna på Sockerbruket genomförs två på Tellus i Skara onsdagen den 3 och torsdagen den 4 mars. Dessutom blir det spelningar i Götene, troligen i Centrumhuset, den 12 och 26 mars.
Anders Georgsson














































