Fars med flera vändningar
En hysterisk fars med många ord, ännu flera dörrar och lite moral. Det bjöd Esplanadteatern i Lidköping på när man hade premiär på Blindbock på onsdagskvällen.
Relaterat
När man för tredje året satsar på fars har man valt Claude Magniers Blaise, på svenska Blindbock, som hade premiär i slutet på 1950-talet.
Väljer man något franskt blir det lätt mycket ord och Tomas Olausson som står på scenen i över två timmar har massor att hålla reda på. Men han spelar lätt tillbakalutat i sin roll som greve med konstnärsdrömmar och sätter rubbet. Runt honom utspelar sig en historia som är fullständigt osannolik där drivkraften är pengar och sex. Åtta människors öden vävs in i varandra på ett sätt som gör att man tror att det aldrig ska kunna redas ut igen.
Ska man se lite seriöst på farsen handlar det också om moral. Husjungfrun från landet, för övrigt utmärkt spelad av Karolina Lundgren, står för en gammaldags moral. Överklassparet, med en gås till dotter som ska giftas bort, har en dubbelmoral där mannen håller sig med flera älskarinnor. Där gör Lars-Göran Nilsson ett roligt porträtt av en man som tycker det får vara måtta på sedligheten.
Susanne Kihlgren är som Genevieve älskarinna till båda männen i pjäsen och hon har sin alldeles egna moral där snöd vinning är ledordet. En moral som vi i dagens samhälle är synnerligen bekanta med.
Pjäsen är en lång och slingrig väg mot ett lyckligt slut, med minst en överraskning efter varje kurva.
Publiken på premiären var med på noterna. Särskilt i andra akten när skådespelarna fått upp farten ordentligt. Det var kul redan på premiären och det kommer bara att bli bättre framöver när alla blir vana och får ännu mer timing.
Ronny Weihard
ronny.weihard@nlt.se
0510-89705
















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 mar 2010 15:04 M (Ej registrerad)
Jättebra, riktigt rolig och panikartat. Väldigt sevärt!
Skrivet 12 mar 2010 20:04 x (Ej registrerad)
Var på premiären och tyckte att det var jätteroligt och spännande
får höga betyg av mig!
Skrivet 14 mar 2010 21:09 maja svensson (Ej registrerad)
MÅSTE SE!! :D ,
En riktig rolig och underhållande pjäs perfekt för en härlig fredagskväll.
Skrivet 14 mar 2010 21:12 karl ilher (Ej registrerad)
Hur rolig som helst var på premiären den får högsta poäng helt klart.
Skådespelarna var riktiga proffs :)
Skrivet 16 mar 2010 11:58 Teaterfantast (Ej registrerad)
Väldigt bra och rolig pjäs! Men favorit var Genevieve, hon spelade jättebra :-)