Pelle ska träna
med tyska mästarna
Att få åka och provträna med tyska mästarna Borussia Dortmund låter som en dröm. För Gauthiods mittfältare Pelle Ödlund blir det verklighet i nästa vecka.
– Ska bli helt fantastiskt, säger 19-åringen.
Pelle Ödlund har en strålande vår bakom sig i division 1 södra.
Med sina fem mål toppar han den interna skytteligan.
I går var han förstås inte nöjd efter förlusten mot Sylvia, men det finns tröst.
När hans lagkompisar nu går på ledighet åker Pelle till ”proffsvärlden”.
Hans framfart på division 1-arenorna har nämligen uppmärksammats utomland då han i nästa vecka (måndag) åker till Tyskland för att provträna med Europas största publiklag – de regerande Bundesligamästarna Borussia Dortmund...
– Det är förstås inte med A-laget utan med deras U23-gäng. Men det ska bli helt fantastiskt och en upplevelse för livet, säger en förvänatsfull 19-åring.
Det var för fyra-fem dagar sedan som Pelles agent Janne Olsson (den före detta Örgrytespelaren) hörde av sig och berättade att Pelle var välkommen ned till Tyskland för provträning i en vecka (måndag-fredag).
– Vad jag tänkte? Att det blir som en dröm att få åka dit. En upplevelse för livet helt enkelt.
Förutom att träna med klubbens U23-trupp ska han också spela några matcher.
– Deras U19-lag ska spela en turnering och där ska jag vara med i en eller två matcher, berättar han.
Pelle som 2010 spelade två P17-landskamper.
Inga landskamper 2011, men i januari i år blev han uttagen till U19-landslagets turnering på spanska La Manga där han spelade två hela matcher mot Norge (0–1) och Portugal (2–1) som högerback.
Kom också ihåg att han i fjol somras var i allsvenska Norrköping och provtränade.
– Men i år har jag inte hört något från någon allsvensk klubb.
Nåja, om tyska mästarna visar intresse spelar det mindre roll...
Åker du till Dortmund som högerback eller mittfältare?
– Jag har inte en aning hur de ser på mig. Det spelar inte så stor roll faktiskt. Chansen att få komma dit och visa upp sig är det viktigaste.
Vad är det med för känsla du åker till Tyskland.
– Att jag ska gå in och ge allt på varje träning och match och göra mitt allra bästa. Mer kan jag inte göra, avslutar den 19-årige talangen.
Niclas Wejshag








