Trots kaos – målkalas av Vara
Vara körde över jumbon Väring med hela 7–0 (2–0) på bortaplan – trots en kaosartad uppladdning.
På måndagseftermiddagen förstördes stora delar av Vara SK:s klubblokal i en brand.
Inte den allra bästa uppladdning för Vara som i kväll mötte norra fyrans slagpåse Väring på bortaplan i en uppskjuten match från i våras.
– Du, det var fullt kaos under eftermiddagen. Ett tag visste inte ens om vi kunde åka till Skövde och spela matchen, säger VaratränarenToni Gustafsson.
Massor av skor brann inne och ställde till det.
– En del spelare åkte hem och letade efter sina gamla skor och flera spelare fick hoppa in på Stadium i Skövde och köpa skor. Vår målvakt Rickard Köhlqvist har 36:or, men fick nu bara tag i ett par 35:or och kunde knappt stå i mål.
Så mycket taktik hann Vara aldrig diskutera, men det behövdes knappast mot ett lag som Väring. 7–0 talar sitt tydliga språk för Vara som nu är tabelltvåa och på division 3-plats!
Robin Johansson nickade in 1–0 på hörna i första miniuten och en frispelad Tim Johansson stänkte upp 2–0 i nättaket. I den andra spelade Vara ut mot det svaga motståndet och Robert Barkin trivdes då han satte 4–0, 6–0 och 7–0.
Mål, Vara: Robert Barkin 3, Robin Johansson, Tim Johansson, Joakim Björndahl, Jacob Nilsson.








