Österberg till IFK Tidaholm
Efter fjolårssäsongen berättade målvakten Robert Österberg att han skulle lämna Heimer. Nu har den division II- och III-meriterade keepern gjort klart med en ny klubbadress.
Och den är onekligen överraskande då Robert i år ska spela för division IV-klubben IFK Tidaholm. Ett IFK som i fjol kom sexa i norra fyran.
Robert var ett tag aktuell för division III-klubben IFK Mariestad och har också tränat med division I-klubben Skövde AIK.
– Ett 15-tal klubbar hörde av sig. Jag ville testa något nytt, och nu kan jag bo kvar i Lidköping och träna två gånger i veckan med Tidaholm, säger Robert till SLA.
I den norra fyran spelar ju bland annat Corner, Lif, Vinninga och Lundsbrunn – många ”hemmamatcher” för Österberg med andra ord.













Senaste kommentarerna:
Skrivet 21 feb 2010 17:36 ett fan (Ej registrerad)
Synd att en så här bra målvakt väljer en div 4 klubb, grattis till Tidaholm.