Utvecklingsarbete i vården
– dialog och förankring
Relaterat
Sjukvården är under ständig förändring, och bör så vara. Utvecklingen går snabbt på den medicinsktekniska sidan. Nya metoder och läkemedel flyttar hela tiden fram gränsen för vad sjukvården kan göra, vilka sjukdomar som kan botas och vilka liv som kan räddas. Arbetssätten förändras också när möjligheterna att flytta ut mer vård från vårdcentraler och sjukhus till hemmet ökar. Det handlar till exempel om medicinering, såromläggningar och provtagningar, men också om mer avancerade saker som dialys. Allt detta ställer tillsammans krav på att sjukvården är flexibel och anpassningsbar till de krav som framtiden ställer på den.
Inom sjukvården sker dock många omorganisationer som inte primärt har med medicinska landvinningar att göra, utan snarare har med organisatorisk karaktär att göra. Mellan Uddevalla Sjukhus och NäL i Trollhättan har en kamp utspelat sig de senaste åren när flyttlassen mellan sjukhusen har gått i skytteltrafik i ett politiskt försök att skilja mellan akut och planerad vård. Erfarenheterna från strukturförändringen är påtagliga och avskräckande: oro bland patienter och personal, personalbrist, längre väntetider på akuten och fara för den medicinska säkerheten.
Primärvården öppnas nu upp för en mångfald av vårdgivare i och med införandet av vårdvalssystemet VGPV. Detta är ett positivt steg för såväl patienter som personal, för sjukvårdens utveckling och kvalitet. Men vi har förståelse för att förändringar ändå väcker frågor och skapar oro. För att dämpa oron är det än viktigare med kommunikation. Från regionens sida måste vi förstärka vårt arbetsgivaransvar gentemot medarbetarna och skapa ett ömsesidigt förtroende. Detta görs främst genom att personalen känner sig delaktiga.
Att personalen är sjukvårdens viktigaste resurs och något som regionen måste vara rädd om, torde väl alla vara överens om. Trots det finns mycket kvar att önska av regionens personalpolitik. Alltför många beslut fattas över huvudet på personalen vars arbetssituation ibland blir ohållbar. Om ett förändringsarbete skall lyckas är det viktigt med ett gediget förankringsarbete. Kommunikationen med medarbetarna måste förbättras så att personalens kunskap tas tillvara vid förändringar.
Gunilla Levén (M)
Ledamot i Personalutskottet
Oppositionsråd
Västra Götalandsregionen



































