Plats för fler rullatorer
Relaterat
Det gäller tätortsbussarna i Lidköping. Hur lång är bussträckan runt Margretelund? Hur långa är övriga busslinjer?
Om det är pigga passagerare som åker buss går på- och avstigningen mycket snabbare. Därför föreslår jag snabba bussturer mornar och kvällar. Men mitt på dagen och på lördagar ska bussturerna få ta längre tid så att passagerare med rullator får tid att stiga på och av bussen och packa ihop rullatorn om det behövs.
Men det absolut viktigaste för bussarna runt Margretelund är att det finns plats för fler rullatorer. Ingen ska nekas åka buss därför att det saknas plats för deras rullatorer i de nästan folktomma bussarna.
Det finns många äldreboenden utmed sträckan runt Margretelund. Därför är det på denna linje stora behov av plats för rullatorer på denna buss.
Kerstin Ljunggren

































