Värdefullt område i Råda går förlorat
Relaterat
Efter att ha deltagit i två informationsmöten angående Råda sands ansökan om sandutvinning i ytterligare 25 år vill jag som privatperson och Rådabo under nära 40 år ge synpunkter och förslag i ärendet.
Genom en skärpt miljölagstiftning har vattenfrågan blivit en allt viktigare del för befolkningen och har nu helt tagit över riksintresset från den tidigare starka ”materialförsörjningen”. Kommunens översiktsplan från 2003 tar också sikte på att reservera all mark kring grundvattentäkten i Råda för den framtida dricksvattenförsörjningen i flera kommuner.
Genom det djupa sanduttaget ner till 56–57 meter riskerar man ändringar i nuvarande vattennivåer med åtföljande skador på närliggande fastigheter.
Efter sondering hos andra Rådabor har jag fått intryck av att majoriteten vill stoppa all grävning och sandutvinning senast den 31 december 2014. Förslaget från min sida är ett avslut och ”nej” till nämnda ansökan. Gräver man bort stora delar av Rådaåsen har vi förlorat ett värdefullt rekreations- och fritidsområde för hela kommunen och dess kommande generationer.
Om länsstyrelsen ändå väljer att gå emot lokalbefolkningen och beviljar fortsatt tillstånd för sandutvinning vill jag att följande villkor och begränsningar skall diskuteras.
1. Tillståndet ska gälla i högst tre år och man får ej gräva djupare är 60,3 meter enligt det mätsystem, som nu tagits i bruk.
2. För att ej riskera den viktiga vattenfrågan ska 60,3 meter gälla på hela grävområdet, vilket innebär en återfyllning där man nu kommit ner till cirka 57 meter.
Sune Eriksson


























