Villaägare stämmer Götenehus
Tre villaägare från Åsa stämmer Götenehus för kostnader familjerna fått när deras hus utsattes för fukt- och mögelskador.
Husen byggdes 1999 och enligt de tre stämningsansökningarna har putsfasaden inte hållit måttet. År 2000 krävde villaägarna en omputsning av hela byggnaden, något som också skedde.
De anser att fasadsystemet de köpt inte ventilerar eller dränerar bort fukt på grund av konstruktionsfel och utförandefel.
Åtgärdskostnaden uppgick i ett av fallen till 319 700 kronor. En byggfelsförsäkring ersatte villaägaren endast för en del av den begärda summan. Den resterande kostnaden som är 137 500 kronor vill kunden nu har ersatt av Götenehus AB, som man anser bär ansvaret för att problemet uppstod.
Götenehus vd Claes Hansson, har ännu inte sett stämningsansökan men uppger att det är korrekt att det uppstått fuktskador på de tre aktuella husen.
Läs mer i papperstidningen.
Martina Rask
martina.rask@nlt.se
0510-89703



















