GÖTENE Tjänster bort när Arla sparar
Bondeägda Arla genomför en global omorganisation som ska skapa minska kostnaderna med 500 miljoner danska kronor årligen.
Syftet är enligt företaget att ge bättre förutsättningar att betala högsta möjliga mjölkpris till ägarna, Arlabönderna.
Omorganisationen innebär att Arla globalt kommer att ha cirka 250 färre administrativa tjänster vid utgången av 2012. Totalt finns 46 av dessa i Sverige.
Arlas omsättning ökar för närvarande men för att nå de beslutade målen i koncernens tillväxtstrategi för 2015 och betala högsta möjliga mjölkpris till ägarna, är kostnadskontroll avgörande. Den nya organisationen ska skapa en tydligare rollfördelning, minska komplexiteten och göra att dubbelarbete undviks. Fokus ligger på tjänstemän i globala funktioner som HR, finans, IT, kommunikation, affärsutveckling och marknadsföring.
Arlas presschef Claes Henriksson förklarar att totalt försvinner 46 tjänster i Sverige. Götene och de andra svenska mejerier påverkas i begränsad omfattning relaterat till dess storlek.
– Det kommer göras vissa förändringar inom funktionerna planering, laboratorieverksamheten och löneadministrationen, säger han. Men detaljer är inte klara.
Nu återstår fackliga förhandlingar för exakta tidpunkter för genomförandet .










