TopMenuArticle

Telefon 0510-897 00
En utskrift från www.nlt.se

Sök på nlt.se

Götene

GÖTENE

Kommentarer (4)

Skrivet 5 feb 2010 08:03 Katarina (Ej registrerad)

Det helt avgörande är bra läkare. Vore enkelt att fråga patienterna vad som orsakat bytet...

Skrivet 5 feb 2010 15:41 IS (Ej registrerad)

Jag har aldrig tidigare bemötts så fint och bra som jag gjorde på Vadsbokliniken i Götene när jag fått ett sår på mitt ben. Jag är helnöjd med mitt byte!

Skrivet 5 feb 2010 22:37 Kinnekullebo (Ej registrerad)

När vårdvalet i Götene avgjordes drogs ett streck med linjal genom Götene. Vi på ena sidan blev placerade på Vadsbokliniken
För oss som inte är så aktivt intresserade kom detta som en chock. Trodde man skulle göra ett aktivt val för att byta, och om inte var man kvar på sin gamla vårdcentral. Många var vi som upptäckte detta i och med sprutan och bytte snabbt tillbaks.
Inget ont om någon av vårdcentralerna men all kritik till vårdvalet.

Skrivet 8 feb 2010 17:51 seriös innvånare (Ej registrerad)

Alla offentliga vårdcentraler gick in i vårdvalet med oförändrad personalstyrka, inte enbart Götene. Att som vd på Kinnekullehälsan i TSL fredag referera till att Götene VC fått extra resurser till vaccination och minsann inte kommer att kunna hålla sin tillgänglighet efter omställningen tycker jag sänker hela intrycket av vården till sandlådenivå! Berätta vad ni är bra på och hur ni löst er bemanning istället! Hur många fasta allmänläkare har ni och hur är er tillgänglighet på telefon?

Kommentera:

Din kommentar blir synlig först efter att en moderator har godkänt den.

Nya Lidköpings-Tidningen förbehåller sig rätten att redigera dina kommentarer samt att publicera ett urval i papperstidningen.

Läs villkoren

Innehåll

Senaste nytt

Senaste nytt

billiga resor
billiga resor

Kontaktinformation