Bra år för Äventyrslandet
Vid kommunstyrelsens sammanträde i onsdags informerade Robert Jonsson om hur det har gått hittills i år för Kinnekulle Äventyrsland. Och i nästa vecka blir det ett extrainsatt möte om framtiden.
Omkring 30 000 besökare räknar man med att få detta år, och då är evenemang under hösten och fram till årsskiftet inräknade. Om detta kommer att innebära plus eller minus
i budgeten går ännu inte att säga, då man fortfarande håller på att jobba med siffrorna.
– Men det har gått betydligt bättre i år än 2008 och 2009. Både besökarmässigt har det varit fler, och fler är nöjda med upplevelsen, säger Bo Bergsten ordförande i kommunstyrelsen.
Föregående år har det enligt besökarna varit för lite att göra, men i år har framförallt barnfamiljer berättat om att barnen haft jätteroligt.
Men det finns mer som behöver göras. Parken är just nu främst inriktad till barn mellan 3 och 12 år.
– Det finns inte så mycket att göra för de vuxna, säger Bo Bergsten.
I dagarna arbetar man också mycket med Äventyrslandets framtid, och på tisdag
i nästa vecka har man ett extrainsatt kommunstyrelsemöte om just detta.
Så mycket mer specifik om vad exakt det kommer att handla om vill man inte vara i dagsläget. Målet och prioritet ett är att få parken såld, men om det kommer att ske inom en snar framtid eller få någon annan lösning vill man inte svara på ännu.
– Det kommer att handla om framtiden. Mer än så kan vi inte säga nu, säger Bo Bergsten.
Madeleine Johansson




















Senaste kommentarerna:
Skrivet 27 aug 2010 07:52 Roger (Ej registrerad)
Hur kan Robert och Bergsten vara nöjda med 29000 besökande varav 22000 betalande.Det är intressant och se hur de kan få ihop ekonomin.Det lutar åt att bert lurar kommunen på mera skattepengar.
Skrivet 27 aug 2010 08:47 Sorro (Ej registrerad)
Bra år, säger ni, men detta är alltför abstrakta beskrivningar. Visa i faktiska siffror hur många betalande ni har haft hittills, för ni har väl räkning på antalet betalande besökare, hur mycket har ni omsatt i pengar inne i parken. Eller uppskattar man både besökare och kassa. Det är så att dessa mycket luddiga beskrivningar av verksamhetsåret inte lurar invånarna i Götene längre. Ge oss fakta, kan ni inte det, så är det bättre att tiga.
Skrivet 27 aug 2010 08:52 Evert (Ej registrerad)
Robert Jonsson är som vanligt nöjd med besöksantalet cirka 30 000 men var inte målet 50 000 i år också? Det viktigaste är ju antalet betalande, c:a 22 000, men det vill man inte redovisa öppet än. Det är ju val snart. Denna säsong var sista satsningen, enligt kommunstyrelsen förra året, för att nå positivt resultat. Nu får ni hålla vad ni lovat, alltså dags att avsluta det här jippot. Bevis på att folk dras till andra besöksmål. Inse fakta och riv nöjesdelen, förfular hela omgivningen. Ev en park?
Skrivet 27 aug 2010 09:09 Siv (Ej registrerad)
Nu får ni politiker ta er i kragen, sluta ta våra skattemedel till den här idiotiska satsningen. Årets siffror visar igen att den här fula, skräpiga lekplatsen inte drar folk. Vilka politiker vi har, visserligen folkvalda, men då förväntar man sig också att de lyssnar på oss som har valt dem. Nu är de "nickedockor" nästan hela högen. Ta ert ansvar och säg ifrån, tänk på valet-röster. Bergsten och R Selmosson o kf bör planera återbetalningsplan till skattebetalarna med ränta. Oerhört svek mot oss. Rösta?
Skrivet 27 aug 2010 10:08 Carol (Ej registrerad)
Jag är väldigt glad över att vi har fått äventyrslandet hit. Jag har aldrig hört så mycket positivt om något så mycket som jag har hört nära och kära som har vart där.
Det är väldigt roligt och vad spelar det för roll hur många besökare som kommer enligt statistik? Huvudsaken är väl att man kan gå dit och ha kul...speciellt för barnen. I alla tider överallt klagar hela samhället på att allt kostar pengar, det är för dyrt att gå in på såna här saker...
Var glada istället att vi har något så nära.
Skrivet 27 aug 2010 10:23 jonas (Ej registrerad)
Hur vet ni att det bara är 22 000 besökare om det inte finns några officiella siffror på det? Nu på måndag hoppas jag att de börjar bygga för fulla muggar så vi har ett dubbelt så stort och dubbelt så roligt Äventyrsland till nästa säsong.
Skrivet 27 aug 2010 11:19 Murveln (opolitisk) (Ej registrerad)
"Som man ropar får man svar" säger devisen. Föga förvånande har MV inte gått bra i år och kommer heller aldrig att gå bra p.g.a. att eländet varken är efterfrågat eller fyller något behov för vare sig folket i Götene eller tilltänkta turister.
Nu sitter Bergsten, Selmosson, Karlsson och Jonsson och försöker frisera sanningen så att nya argument för nya miljoner tas fram, och det fort för paniken är uppenbar. Hör då detta! Inte en spänn till från oss skattebetalare i Götene! Betala själva!
Skrivet 27 aug 2010 14:12 Luttrad och Klarsynt (Ej registrerad)
-De va di miljonerna...
Ett stort grattis till Robert Jonsson, som lyckats behålla ett vd-jobb trots ett uselt arbete under flera år! Även Bo Bergsten ska ha en eloge för att ha kunnat bedriva sin svågerpolitik med en sån fingertoppskänsla att han lyckats lura nästan alla.
Och även ett stort grattis till de entreprenörer som lyckats nästla sig in i sista stund, för att på så sätt gama åt sig av de kaksmulor som nu blir över.
Det är coolt att betala skatt!!
Skrivet 27 aug 2010 18:03 egenföretagare (Ej registrerad)
Det fanns en dröm hos Götenes styrande att sätta Götene på Sveriges turistkarta med MV. Allt skulle gå fort och pengarna strömmade ut, kistan tycktes outtömlig, skattepengar fanns det gott om i denna välmående kommun.Men av drömmen blev en tummetott, så vad göra? Lyssna på Bert, han kan han! Så nu kan alla kommuninnevånare avnjuta åsynen av färgglad plast och dingeldangel i skogskanten. Och bättre ska det bli! Kul att några upskattar projektet men nog är detta framför allt en mardröm!
Skrivet 27 aug 2010 18:06 Evert (Ej registrerad)
Svar till Jonas
Hur naiv får man vara. Tror du att det är påhittade siffror, 22 000 betalande. Fråga Robert Jonsson. Läs innantill, 22 000 betalande, inte besökande. Du undrar varför siffrorna inte är officiella. Ja, du kan det vara så att man inte vill skylta med detta resultat. Du får väl fråga Robert J eller de högre herrarna Bergsten o R Selmosson. Tänk själv, inga siffror att skryta med. Till slut måste de redovisa hur "bra" det har gått den här säsongen. Ha tålamod om du är tveksam.
Skrivet 27 aug 2010 18:57 M.G. (Ej registrerad)
Trots alla gnällspikar så ökar antalet invånare i Götene Kommun
Så det gör inget om gnällisarna flyttar från kommun
Har bara träffat nöjda besökare på Äventyrslandet i sommar de dagar jag besökt anläggningen
Många har sagt att de återkommer gärna nästa år trotts allt negativt som skrivs
Läs NLT nästa onsdag då kanske ni slutar gnälla
Skrivet 28 aug 2010 11:07 Roger (Ej registrerad)
"MG" Det är väl inte så att de som kommer dit förstås är mest positiva,medan de som inte går dit är negativa. Vad jag har läst bland insändarna som är positiva så verkar de inte bry sig om vad det kostar, så kan vi inte ha det i samhället. Det är nog så att de kan inte sköta sin egen ekonomi. Det får inte vara som det är nu, när kommunen favoriserar Medeltidens värld och Äventyrslandet på bekostnad på annat som hör till kommunens åtagande. Får hoppas att kommunen arrenderar ut Äventyrslandet till verklig kostnad.
Skrivet 28 aug 2010 12:56 Murveln (opolitisk) (Ej registrerad)
Ja, det är noterat att invånarantalet i Götene ökat enligt SCB:s rapport och detta får väl betecknas som glädjande för kommunen. Men skulle de s.k. gnällisarna flytta från Götene tror jag nog att 90% av befolkningen drar härifrån, och vem vet -det kanske många av dem avser göra!
Hoppas nu bara att de 50 nyinflyttade är starka, positiva nettobetalare till kommunkassan så att de kan dra lasset som Bergsten/ Selmosson fixat till dem i form av en turistanläggning som kräver ständiga tillskott!
Skrivet 28 aug 2010 14:42 Gustaf (Ej registrerad)
Ja, vi får hoppas att rubriksättaren till skillnad från mig ej tagit del av bolagets ekonomiska uppföljning tom 100815, annars får nästan NLTs intention ifrågasättas. 28' besök, 22' betalande, därav 5' på allsången (MV hade 25' besök både -08 & -09). Redan övertrasserat driftskonto med nästan 5 milj jmf med vårens glädjekalkyl (ber. på 30' bes) Piratprojekt som kostat 4 milj ist för den enda budgeterade! Nu får det räcka.
Skrivet 28 aug 2010 23:49 Kinnekullebo (Ej registrerad)
Förlusten fram till 1 augusti...6m!!
Skrivet 30 aug 2010 09:01 Anita (Ej registrerad)
Vem ska betala förlusterna denna gång, kommunen har lovat att inte gå in med mera skattepengar. Löften på projektet har aldrig hållits förut, vi får se fall de har mera pengar i botten på kistan. Sist hade de olika alternativ vad de skulle göra med projektet. Då var det dyraste alternativet att göra en park, hur de räknade ut detta förstår jag när jag ser resultatet. De har ju inte lyckats med något på 3 år. Lägg ner hela anläggningen och gör den till en park med blommor, träd, växter och bänkar.
Skrivet 31 aug 2010 09:14 Anders Månsson, GF (Ej registrerad)
Enligt de siffror jag känner till, så har parken haft 22 000 besökare, budgeten låg på 50 000 besökare och man räknar med att parken går +/- 0 vid 38 000 besökare. Under Juli månad gick parken back med 6 miljoner, siffror för augusti är ej klara. Under 2009 gick parken back med 15 miljoner...
Skrivet 1 sep 2010 23:42 Anders Månsson, GF (Ej registrerad)
Rättar mig själv!: 22 000 besökare skall vara BETALANDE besökare. Till detta kommer drygt 5 000 som INTE betalat... Summa drygt 27 000. Detta kan jämföras med 2008, då besöksantalet var 26 500. Så att påstå att parken ökat markant är ju ren lögn. Men en ökning från katastrofsåret 2009 är det.