Blodspår avslöjade inbrottstjuv
26-åringen behövde pengar till knark. Inbrott blev lösningen på problemet. Nu åtalas han för stölder på kontor, hotell och i en cykelaffär i Skara.
För polisen var det relativt enkelt att binda honom vid brottet på ett kontor på Afsengatan i Skara där en dator värd 8 000 kronor försvann.
Blod på skärvor från ett krossat fönster gav ett DNA-spår som visade på 26-åringens närvaro i lokalen. Stölden inträffade i oktober förra året. Några veckor senare bryter sig en person in i Ola Svanhs cykelaffär och sliter ut en damcykel.
I detta fall ser ett vittne hur 26-åringen cyklar på cykeln och han tvingas erkänna brottet.
Samma kväll krossar han ett fönster på Hotell Stadskällaren och går in i lokalerna för att stjäla. En förbandslåda och två drickor försvinner.
26-åringen erkänner samtliga brott. Han motiverar dem med att han behövde pengar till knark samt att han bara ”fick ett infall”. Han åtalas även för att ha slagit en man i ansiktet på en pub i Falun.


















