Svartbygget känt redan i november
Tjänstemän från miljö- och bygg i Lidköpings kommun kände redan i november till att Lidköpings värmeverk var igång med ett gigantiskt svartbygge för 400 miljoner men gjorde inget åt det. Bygget stoppades först sedan det avslöjats i NLT den 18 januari.
Efter att svartbygget blev känt har både vd och styrelsen fått gå. Och det har hittills sett ut som om de ensamma vetat om vad som pågick. Men ett dokument från den 16 november förra året visar att åtminstone två tjänstemän som företräder miljö- och bygg visste om vad som pågick.
Det handlar om ett protokoll från ett ”församråd” med representanter från värmeverket, entreprenören och två kommunala tjänstemän som i det här fallet företräder miljö- och byggnämnden.
I protokollet står det att miljötillståndet inte godkänts och bygglovet har därmed inte kunna skrivas ut. Men det står också ”Byggnationen är påbörjad”. Efter det går man vidare och diskuterar praktiska saker som rör det fortsatta bygget. Inget sägs om att stoppa bygget.
Läs mer i papperstidningen.
Ronny Weihard
ronny.weihard@nlt.se
0510-89705
솀

























Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 feb 2012 17:34 Orvar (Ej registrerad)
Det är helt klart betydligt fler än styrelse och vd som behöver avgå alternativt avskedas. Personer som inte tar ansvar och inte tar sina arbetsuppgifter på allvar skall inte vara kvar. Att sedan gömma sig och skylla ifrån sig att de inget vetat är direkt ynkligt. Det finns skyldighet att informera sig om man nu skall ha ansvarsfulla uppdrag.
Skrivet 19 feb 2012 23:03 Sten Andersson (Ej registrerad)
Ja se dessa Socialdemokratiska hobbypolitiker. Noll kompetens att bedriva styrelsearbete.
Skrivet 20 feb 2012 13:26 Bengt Axelsson (Ej registrerad)
Präktigt NLT, präktigt!
Skrivet 21 feb 2012 08:24 Sten (Ej registrerad)
Är det bara jag som anser att det är märkligt att Kjell Hedvall ännu en gång sitter på två stolar. Vem ska nu utöva kontroll och säkerställa insyn nu. Än mer märkligt är att Kjell som en av de första åtgärderna som ny styrelseordförande godkänner att förre VD:n dragit över budget med 10 miljoner genom materielbeställningar m.m som inte han varit kända eller godkända av den förra styrelsen.