Lidköpings dricksvatten skyddas
Lidköpings dricksvatten ska skyddas med UV-strålning redan nästa år. Teknisk service nämnd vill satsa tio miljoner på det. Dessutom finns 55 miljoner kronor till inbyggnad av reningsverket 2014 vilket är en förutsättning för att Hamnstaden ska kunna byggas.
Ultraviolett strålning är det bästa sättet för att stoppa parasiter och bakterier i dricksvattnet. För drygt ett år sedan insjuknade 27 000 människor i Östersund i svårbehandlad magsjuka sedan de fått i sig parasiten cryptosporidium via dricksvattnet.
– UV-ljus är ett måste. Framförallt handlar det om våra medborgares hälsa. Men det som hände i Östersund kostade också kommunen 100 miljoner kronor. Vi vill installera det så snabbt som möjligt, säger Torben Persson (S), ordförande i teknisk servicenämnd.
Reningsverkets överbyggnad är en nödvändighet för att inte lukt och annat ska spridas till omgivningen när Hamnstaden byggs. Utan inbyggnad av reningsverket kommer man inte att få bygga i Hamnstaden.
Dessutom passar man på att bygga ut reningsverket så att det får högre kapacitet. I satsningen ligger också en rörledning under mark så att man kan trycka slammet under jord ut till Kartåstippen. Då slipper man 1 000 illaluktande lastbilstransporter varje år. På tippen ska man röta slammet och producera el.



























