Viktigt rasta hunden trots kylan
Håkan Ekesbo är veterinär på Djursjukhuset i Skara. Han och hustrun Gitte bor på Kållandsö och har själva två hundar. De är av rasen schapendoes och trivs som de flesta långhåriga hundar alldeles utmärkt i snö och kyla.
– Vi har inte sett några generella problem med hundar under den här köldperioden, säger Håkan. Det här kylan är väldigt torr.
Ännu har Djursjukhuset inte haft en enda hund som drabbats av köldskador. Men kylan är betydligt mer påfrestande för många av hundarnas ägare. De drar sig helt enkelt för att gå ut.
– Den enda tendens vi ser är aktivitetsproblem. Människorna går inte ut och då får hundarna förstoppning.
Hundar som inte får utlopp för sin energi kan istället bli överaktiva och det går ut över det man har i lägenheten.
– Det finns också risk för att de får överhull. Men det gäller nog de tvåbenta också...
Nej, hundar gillar, till skillnad från katter, att vara ute i kylan. Självklart ska inte infektionskänsliga hundar bli nedkylda.
Men alla raser tål inte kylan lika bra. Vissa dvärghundsraser, som till exempel chihuahua, och tunt behåriga hundar som vinthundar kan behöva lite skydd när man tar ut dem för en längre promenad. Man kan till exempel lägga på dem ett täcke.
– Det gäller också om man har en nytrimmad eller nyklippt hund. Då måste vara lite försiktig.
Lennart Klasson
a.lennart.klasson@nlt.se
0510-89709




























Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 jan 2010 18:38 Ylva (Ej registrerad)
Jag har har/har haft fem hundar alla olika raser. Jag har av erfarenhet förstått att det är väldigt olika hur hundarna upplever kylan efter att ha haft en som älskade att ligga ute i snön även om det var flera minusgrader till att ha en som darrar och får kramp och hosta efter någon/några minuter ute i kylan (flera minusgrader). Så jag tycker både promenadernas längd och om man ska ha kläder på sin hund när det är kallt ska anpassas till varje hundindivid och dess behov.