Uttagning till Körslaget
på Rörstrands museum
Uttagningen till Linda Sundblads och Lidköpings kör i tv-programmet Körslaget äger rum på Rörstrands museum på söndag.
Relaterat
Läckö slott lockade också men det blev för svårt med bland annat uppvärmningen.
Linda Sundblad vill ha en ren tjejkör inför Körslaget i TV4. Det begränsar urvalet något, därför kanske det inte kommer att bli lika många som söker som i Karlstad där 600 prövade lyckan. Men förutom att det ska vara tjejer är enda kravet att deltagarna är 16 år, uppåt finns ingen gräns.
Premiären för Körslaget är tänkt att bli den 20 mars. Den här typen av program brukar kosta en del för deltagande kommuner men Körslaget är gratis för Lidköpings kommun. Kultur- och fritidschef Annika Stedner är jätteglad för att man valde Lidköping som en av orterna.
– Linda Sundblad är en mycket duktig musiker och sångerska. Jag tror hennes kör kan gå långt i Körslaget.
– Lidköping är också en lämplig plats, känd för att ha mycket musik och dans samt en jättefin musikskola. Jag hoppas verkligen att det blir många tjejer som ställer upp och söker en plats i kören, säger Annika Stedner.
Uttagningen i Rörstrands museum börjar klockan två på söndagen. När man är klar ska man ha 20 duktiga tjejer som är beredda att jobba hårt för att vinna.
Ronny Weihard
























Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 mar 2010 10:02 Gert Svensson (Ej registrerad)
Det här är skitkul och bra för Lidköping, lycka till.
Men är det inte så att med endast tjejer begränsar det urvalet med 50% och inte bara lite?
Skrivet 1 mar 2010 11:48 vårlängtan (Ej registrerad)
Är lite dåligt, vi har många bra killar som hade varit guld i kören.
Skrivet 4 mar 2010 07:28 ... (Ej registrerad)
Utan killar får en kör ingen power. Lite tråkigt, men ska söka ändå!!