FP vill att Torgbron
kameraövervakas
Kameraövervakning nattetid på Torgbron. Bättre belysning nattetid på ett antal gång- och cykelstråk i staden och ha polisstationen kvar i staden. Så, vill Folkpartiet bland annat öka tryggheten i Lidköping.
Relaterat
Fakta
• FP:s förslag
Kameraövervakning av Torgbron, där det händer en hel del på nätterna, är ett förslag.
Bättre belysning på gång- och cykelvägar längs Lidan,
från De la Gardiegymnasiet mot Framnäs centrum och
från Rudenschöldskolan mot Ågårdsområdet är ett annat.
Mer polisnärvaro på vissa ställen, som kring torget,
på Torgbron och i Stadsträdgården på sommaren.
– Vi vill utreda om det finns ett intresse för kameraövervakning. Finns intresset så får det bli ett samarbete mellan kommunen och polisen. På riksplanet pågår ett arbete för att förenkla reglerna för sådan övervakning. Blir det förändring så vill vi vara med på tåget, förklarar Pär Johnson, Folkpartiets förstanamn i valet i Lidköping.
– Övervakning är ett medel att förebygga, inte ett mål i sig, säger Charlotta Stark, nummer två på valsedeln.
Trygghet är ett ämne som hela tiden återkommit när partiet haft dialog om viktiga ämnen att ta upp inför valet, förklarar Pär Johnson.
Ute på stan är det tryggheten när man rör sig nattetid som är i fokus. Där vill man åstadkomma trygga stråk genom lämpliga åtgärder.
– Om behovet finns och polisen känner att den klarar det skulle den kunna lägga in mer närvaro på sådana platser i sin cirkulation, säger Pär Johnson.
– Först måste vi utreda vad det finns för intresse för sådana här åtgärder, sedan får vi göra en enkät om vilket behov Lidköpingsborna känner, tillägger han.
Han betonar att trygghet nattetid på stan är en del i ett större sammanhang man måste arbeta för, från tillgången till akutvård för barn via familjestöd och aktiviteter för ungdomar till trygghetsboende på äldre dagar och parboendegaranti.
Anders georgsson
anders.georgsson@nlt.se

























Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 aug 2010 09:46 Sören A (Ej registrerad)
Självklart skall bron övervakas för att få bukt med buset. De flesta som passerar där nattetid lämnar redan ut sitt liv på Twitter, Facebook och Youtube.
Skrivet 13 aug 2010 11:40 Leif (Ej registrerad)
Absolut, sätt upp kameror där, som gärna går att vrida också.
Men se till att det är kameror med kvalité och som inte ger "skuggbilder".
Skrivet 13 aug 2010 12:14 Kjell Hedvall (Ej registrerad)
Brottsförebyggande rådet har arbetat med frågan om kameraövervakning men fått avslag av myndigheten eftersom det är olagligt.
Det brukar ta lång tid att ändra lagar.
Skrivet 13 aug 2010 19:55 Svenne (Ej registrerad)
Lidköping behöver inte kameraövervakning. En arbetarklass-stad, en bondestad. Lite käftsmällar, fylla och epa-traktorer - rätt förutsägbart och lite skit får man ta.
Skrivet 13 aug 2010 21:10 Anna K Ejste (Ej registrerad)
Läser inte myndigheternas lagar FP i Lidköping?
Skrivet 13 aug 2010 22:26 Johan K (Ej registrerad)
Det finns enligt mig INGEN anledning idag att inte kameraövervaka platser där buset håller till. Alla medel som kan hjälpa till att sätta slynglarna bakom galler är välkomna. "Men se det går inte för det kränker min integritet" håller inte... Ska vi låta snorungarna misshandla vidare bara för att du inte vill bli filmad när du går över bron? Upp med kameror i vartenda gathörn!
Skrivet 13 aug 2010 23:27 Anonym (Ej registrerad)
Svenne har helt rätt! Vad, Lidköping kallas väl inte ens för en stad om man tänker på antalet invånare, men FP verkar ta oss för en storstad med massor av gangstrar och maffia. Kom igen, jag kan förresten ha förbannat kul ute, sent på nätterna utan Twitter och Facebook, trots att jag inte är våldsbenägen eller kriminell. Lägg ner nu det är säkert bara en massa gamla gubbar som vill sitta och titta på småtjejer i korta shorts och tajta linnen!
Skrivet 14 aug 2010 10:33 Sören A (Ej registrerad)
@Svenne: För några månader sen höggs en ung man ihjäl på öppen gata i Lidköping. Detta är för mig mer än en käftsmäll - du kanske har andra preferenser. Om det hade funnits en kamera där hade åklagaren haft ytterligare ett verktyg för bevisföring.
@Kjell Hedvall: Lite märkligt att integritet skall vara viktigare än personlig säkerhet och med stöd av lagen.
Skrivet 14 aug 2010 23:07 PF (Ej registrerad)
Men sätt ut storebror på alla gator i stan.... Det kanske hjälper. Spana in grannarna eller? Vi lever inte i Stockholm utan en stad utan större problem. Eftersom man kan läsa i polisronden om cykelstöld och källarinbrott, kolla polisronden i Sthml eller Göteborg. Jösses, passar det inte flytta till Skara då eller Götene...
Skrivet 16 aug 2010 08:56 CF (Ej registrerad)
@PF: Din okunskap lyser igenom.
Skrivet 17 aug 2010 05:18 Maria P (Ej registrerad)
"Ska vi låta "snorungarna" misshandla vidare?", tycker inte jag håller som argument, uppskattar gärna lite siffror över brutala överfall och misshandel på Torgbron? Detta är LIDKÖPING inte NEW YORK! Att FP med major Björklund som härförare önskar assimilering bland medborgarna förvånar knappast. Ett parti som ena stunden är "liberala" för att i nästa vara det mest åt högerpartiet (för att sno SD-röster?) Tänk på att Major Björklund skar ner på försvarsbudgeten i förmån för "lägre skatt"
Skrivet 17 aug 2010 11:10 Johan K (Ej registrerad)
@MariaP: För det första: Ursäkta, du gillar inte benämningen "snorungar"? Det är enligt mig en beskrivning på personer under 18 som driver runt i gäng och ställer till jävelskap på stan under helgkvällar (välkommen till valfritt gatukök kl. 0400 lördag morgon). Du vill ha siffror? Här kommer det: Ett(1). Ett fall av dråp har inträffat i år. Är det tillräckligt för dig? En kamera på plats hade kunnat hjälpt till i bevisning. För det andra: Varför blandar du in flyktingpolitiken i detta?
Skrivet 17 aug 2010 19:03 Jan (Ej registrerad)
Håller med Johan K till hundra procent. Har man rent mjöl i påsen behöver man inte vara orolig för någon kamera. Däremot tror jag nog att det kan finnas behov av kameror på fler ställen än torgbron.
Skrivet 19 aug 2010 06:04 LIGIZT (Ej registrerad)
Personligen så håller jag med Maria till fullo i hennes inlägg. Att sen Johan drar alla ungdomar över en kam är inte bara skrämmande utan rent absurt. Om nu Johan vill stå o käbbla i en korvkioskkö klockan 04 på natten så får väl han göra så. Men förstår inte relevansen till det omåttligt korkade förslag, dvs att sätta upp kameror på Torgbron. Hade denna åtgärd kunnat förhindra det fruktansvärda som skedde på Framnäs? Bevisning? Gärningsmannen anmälde sig själv. Vad mer behövs? En kamera där kanske?
Skrivet 23 aug 2010 12:49 Johan K (Ej registrerad)
@LIGIZT: Var i min kommentar drar jag alla ungdomar över en kam? Sen kanske du inte känner till att efter en kväll på stan blir man ofta hungrig och går således och köper sig en korv eller dylikt.. Detta vill jag (och många skötsamma ungdomar också för övrigt) kunna göra utan att riskera misshandel. Jag vill även att min son och hans vän ska kunna gå tvärs genom stan efter en utekväll utan att titta över axeln. Till sist vill jag upplysa dig om att vanligtvis anmäler inte förövare sig själva...