Utgrävningar i Finnestorp är påbörjade
Under två veckor i juli och två veckor i augusti kommer totalt ett tjugotal arkeologer delta i årets utgrävningar av den gamla offerplatsen från folkvandringstid i Finnestorp Larv.
Redan i fjol var intresset från allmänheten för utgrävningarna stort. I år ska möjligheterna för besökarna att följa utgrävningarna bli ännu bättre. Föreningen Finnestorps vänner guidar på området varje dag. Dessutom har man ställt i ordning en promenadstig från vilken man kan se ned i ett av schakten där utgrävningar pågår. Arkeologer ska finnas tillgängliga för att kunna svara på frågor och dagligen ska de senaste fynden visas upp.
– Tanken är att göra besökarna så delaktiga i utgrävningarna som möjligt, säger arkeolog Bengt Nordqvist som leder utgrävningarna.
Årets utgrävningar ska alltså ge en bättre överblick över offerplatsens struktur. Förhoppningen är också att få fram fler pusselbitar som kan bidra till klarhet i ett antal frågeställningar. En sådan handlar om vilka kopplingar mellan Norden och övriga Europa som fanns vid tiden. Föremålens formspråk och utsmyckning kan visa på gemensamma drag både med Bysans och Västrom och olika germanska stammar på kontinenten.
Det kommer även att finnas möjlighet att följa arbetet på distans genom filmer från utgrävningarna som ska läggas ut på nätet.
Mats Rosqvist
mats.rosqvist@nlt.se
0512-10940
















