Sparbanksstiftelsen satsar på trafikplats i Jung
– Det är ett unikt beslut men trafiksäkerhet och kommunikationer är viktiga för bygden, säger stiftelsens ordförande Mikael Lidén.
Normalt går Sparbanksstiftelsen inte in och stöder projekt som ligger inom det offentligas ansvarsområde. För bättre trafiksäkerhet i Jung gör man dock ett undantag.
– Detta är en viktig sak för bygden och dess utveckling, säger Mikael Lidén.
Trafiksäkerheten är en del då E 20-korsningen vid Preem ofta är skådeplats för olyckor, allvarliga och incidenter av mindre allvarlig karaktär.
–Men det är också avgörande för bygdens framtid att E 20 håller god standard, säger Mikael Lidén och hänvisar till områdets många industriers behov av goda kommunikationsmöjligheter.
Genom att stiftelsen ställer upp med två miljoner kronor hoppas han planerna på att bygga om korsningen får en knuff framåt.
–Vi villkorar vårt beslut med att byggstarten måste ske senast 2011, påpekar Lidén.
Samma villkor kommer kommunen att ställa för sin andel i projektet.
– I morgon (läs: idag) ska kommunstyrelsen besluta om kommunens bidrag som ska bli lika stort som Sparbanksstiftelsens, säger kommunalrådet Jan-Erik Wallin (M).
Kommunstyrelsens arbetsutskott har hittills sagt ja och han räknar med att kommunstyrelsen och senare fullmäktige, som har sista ordet, går på den linjen.
Totalt är ombyggnaden beräknad att kosta 68 miljoner kronor av vilka regionen år förskotterar 64 miljoner kronor.
– I och med att regionen utlovat förskottering upp till fem år kan vi förhoppningsvis få med korsningen i vägverkets plan 2015. I så fall kan byggstart ske nästa år, säger Jan-Erik Wallin.
Vägverkets projekteringsarbete för korsningen har kommit långt och Wallin menar att när den lokala medfinansieringen är klar får man uppfylla det man sagt om tidplanen för korsningen.
– Nu ges möjligheten att sätta igång, säger han.
















