Unga spelmän satte fart på kurs
–Toppen! Njut av det här nu. Riksspelman Hans Kennemark entusiasmerar en grupp unga musiker på spelmanskurs i Vara. Hans adepter var de yngsta bland cirka 200 spelmän (och -kvinnor) som deltog i kursen.
– Jag är nog allra yngst, sade tioårige John Hovbjer från Moholm.
Han var en av åtta unga spelmän med fiolen som instrument. På lördagsförmiddagen drillades han och hans kompisar av Hans Kennemark, som hade massor av beröm att dela ut.
– De har kommit långt på kort tid, säger han.
Hela folkhögskolan sjöd av musik. Det spelades durspel, nyckelharpa, klarinett, gitarr och blockflöjt. De senare instrumenten var nya inslag i den årligen återkommande kursen.
– Den är till för att förkovra sig och lära nya låtar, säger Carl-Magnus Bengtegård på Vara folkhögskola, själv durspelare.
Deltagarna kom från olika håll i Västergötland men här fanns även musiker från Småland, Skåne, Stockholm och Tyskland.
Durspel och fiol var de mest frekventerade instrumenten men Carl-Magnus Bengtegård konstaterar att man i år har en ovanligt stor klarinettkurs.
– Klarinetten har av tradition varit ett stort folkmusikinstrument här i Västergötland, så det är roligt att se att det verkar komma igen, säger han.
Han noterar också att årets spelmansdagar i Vara samlat ovanligt många yngre musiker.
– Det är bra för återväxten, säger han.
Spelmansförbundet, som arrangerar kursen tillsammans med ABF och Vara folkhögskola, har också jobbat medvetet för att engagera ungdomar för folkmusiken.
– Det ordnas till exempel sommarkurser i Sjövik utanför Alingsås varje år sedan 25 år tillbaka, säger Bengtegård.
Kursen i Vara inkluderade även vissång och dans. Ingrid Stömvall och Tomas Johansson från Borås ledde en grupp som övade sig i att dansa gamla traditionella folkdanser.
– Det finns många olika Västgötadanser, bland annat har vi tränat på en polkett från Norra Vånga, säger Ingrid Strömvall.
En del i Varakursen var en konsert där varje grupp redovisade lite av vad de jobbat med. Vidare hölls en föreläsning om ett pågående folkmusikprojekt.
– Vi har också lagt in en dansinstruktion för spelmän. Det är nämligen inte ovanligt att spelmän inte kan dansa, säger Carl-Magnus Bengtegård.
















