TV: En dag på jobbet för Essungaluciorna
Essungabygdens lucia och tärnor har börjat sprida ljuset. På söndagen framträdde kvintetten vid sammanlagt sju tillfällen i Nossebro och Främmestad.
Starten för lucia Jennifer och tärnorna Elin, Sandra, Christin och Vilma blev på demensboendet Lindbacken i Nossebro.
Tillsammans med lions luciaansvarige i år Lennart Ljungsberg och ackompanjatören Göran Smith styrdes sedan kosan mot Kerstinsåshemmet i Nossebro, där gruppen tågade in och sjöng på fem olika avdelningar.
Göran Smith jubilerar inom Essungabygdens Luciaforande i år. 2011 är det 30:e året som han dels övar in sångerna med luciateamet, dels åker med och ackompanjerar dem under framträdandena.
På avdelningarna Blåklint, Vallmo, Mandelblom, Giullviva och Blå Viol sjöng flickorna ett något förkortat program. Besöken av Essungabygdens lucior är som alltid mycket uppskattade.
– Man hör ibland att någon av de äldre nynnar med i melodierna vi sjunger. Det känns jättefint, sa tärnan Vilma Bäckström.
Börje Andersson



























